PRZYJAZNE BADANIA EEG , Video EEG
Badanie elektroencefalograficzne - EEG jest diagnostyczną, całkowicie bezbolesną metodą graficznego zapisu aktywności elektrycznej kory mózgowej, służącą ocenie czynności bioelektrycznej mózgu.
Celem tego badania, potrzebnego zwłaszcza w diagnostyce zaburzeń neurologicznych czy psychiatrycznych, jest ocena pracy mózgu i zmian w nim zachodzących. Elektroencefalografia pozwala na zlokalizowanie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego.
Wykonywane jest ono za pomocą elektroencefalografu. Aparat ten zapisuje czynność bioelektryczną mózgu, poprzez rejestrację zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry głowy w wyniku zmiany aktywności neuronów kory mózgowej.
Badanie EEG wykonuje nasz licencjonowany technik EEG a następnie zapis badania ocenia doświadczony lekarz specjalista posiadająca licencję Polskiego Towarzystwa Neurologicznego który analizuje kształt, częstotliwość fal, ich rozkład przestrzenny, oraz natężenie fal, ich ciągłość czy czas trwania wyładowań. Lekarz porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego, dzięki temu może wskazać na prawidłowość zapisu wskazać prawdopodobne przyczyny obserwowanych zaburzeń.
W naszym Centrum badanie EEG /Video EEG wykonujemy na najnowocześniejszym aparacie firmy Neurosoft.
Nadrzędną naszą zasadą jest pomoc pacjentowi tak aby osiągnąć cel diagnostyczny i jednocześnie zachować poczucie spokojui bezpieczeństwa i redukując poziom stresu u pacjenta. Badania medyczne zawsze są powiązane z podwyższeniem niepokoju czy lękiem. Stan ten dotyczy zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Zmniejszenie stresu związanego z przebiegiem badania przekłada się na wysoką wiarygodnością wyników badań. Dlatego dochowujemy wszelkich starań zarówno w gabinecie jak i podczas badań przeprowadzanych w domu u pacjenta aby było ono oparte na empatii oraz na profesjonalizmie i fachowości.
JAK WYGLĄDA PRZEBIEG BADANIA EEG, Video EEG
Podczas badania na powierzchni skóry głowy pacjenta umieszcza się elektrody podłączone do głowicy EEG (wzmacniacza bioelektrycznego), dzięki czemu możliwe jest zapisywanie
sygnału w postaci fal mózgowych - zapisywane są ich amplitudy oraz częstotliwość oraz inne parametry służące do późniejszej interpretacji zarejestrowanego zapisu. W trakcie badania szczególna uwaga zwracana jest na pojawienie się tzw. patologicznych fal, które w danym momencie wskazują na dysfunkcje stanu zdrowia pacjenta. Podczas badania Video EEG dodatkowo w pobliżu pacjenta umieszczana jest kamera zsynchronizowana z systemem rejestracji fal mózgowych, rejestrująca jednocześnie ruchy
pacjenta.
Technika badania
Na głowę pacjenta zostaje nałożony specjalny czepek wraz z elektrodami , dla lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. Ich zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe (neurony) mózgu i przekazanie tych sygnałów do aparatu EEG. To z nich tworzy się obraz fal mózgowych.
Badanie w spoczynku
Pierwszym etapem badania jest uzyskanie zapisu spoczynkowego. W tym celu pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, bez ruchu i ma zamknięte oczy.
Następnie stosuje się różne metody stymulujące - pacjent otwiera oczy i wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę (tzw. hiperwentylacja).
Stosuje się też fotostymulację, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (wówczas pacjent ma oczy zamknięte)
Badanie trwa 20-30 minut.
Zalecenia dotyczące przygotowania do badania
- W dniu poprzedzającym oraz w samym dniu badania należy postępować zgodnie ze swoją codzienną rutyną
- Jeśli jest to możliwe na dwa dni przed badaniem należy unikać środków i płynów psychoaktywnych, takich jak: alkohol, kofeina, narkotyki
- Jeśli badany bierze leki niech przyjmuje jak zawsze, chyba, że lekarz zaleci inaczej
- W przeddzień badania należy umyć włosy , należy zadabać , aby na włosach nie było lakieru, ani innych preparatów
- Przed badaniem należy zjeść lekkostrawny posiłek
- Jeśli Badany jest chory i przyjmuje antybiotyki – należy z badaniem odczekać tydzień po zakończonej antybiotykoterapii.
Podczas wykonywania badania w śnie które trwa ok 60 min pacjent przychodzi na rejestrację sygnału śpiący - po deprywacji snu.
PRZYGOTOWANIE EEG- WE ŚNIE
U DZIECKA OD 2 DO 5 ROKU ŻYCIA
- Badanie powinno być przeprowadzone w południe lub po południu
- Należy wybudzić dziecko o godzinie 6 rano i nie dać mu spać do badania (w przedszkolu należy nie kłaść dziecka na drzemkę)
- Należy intensywnie zająć dziecko- najlepiej poprzez spacer, dużo ruchu na dworze
- Trzeba unikać słodkich napojów i posiłków w dniu badania.
- W przypadku badań w gabinecie nie można pozwolić dziecku spać w samochodzie w drodze do Centrum Sinapso
U DZIECKA OD 5 DO 8 ROKU ŻYCIA
- Badanie powinno być przeprowadzone po południu ,
- Dziecko położyć spać poprzedniego dnia o godzinie 23 i wybudzić rano o godzinie 6 i nie dać mu spać do badania
- Należy intensywnie zająć dziecko- najlepiej poprzez dużo ruchu na dworze
- Trzeba unikać słodkich napojów i posiłków w dniu badania.
- W przypadku badań w gabinecie - nie można pozwolić dziecku spać w samochodzie w drodze do Centrum Sinapso
U DZIECKA OD 8 DO 11 ROKU ŻYCIA
- Badanie powinno być przeprowadzone po południu,
- Dziecko położyć spać poprzedniego dnia o godzinie 23 i wybudzić rano o godzinie 4 i nie dać mu spać do badania
- Należy intensywnie zająć dziecko- najlepiej poprzez dużo ruchu na dworze
- Trzeba unikać słodkich napojów i posiłków w dniu badania.
- W przypadku badań w gabinecie- nie można pozwolić dziecku spać w samochodzie w drodze do Centrum Sinapso
U DZIECKA STARSZEGO - 12 LAT i DOROSŁEGO
Poleca się nie spać poprzedzającą badanie noc i nie dać mu spać do badania. Z takim pacjentem musi czuwać druga osoba wspierająca i kontrolująca
- Proszę spędzić intensywnie dzień - najlepiej dużo ruchu na dworze
- Trzeba unikać słodkich napojów i posiłków w dniu badania.
- W przypadku badań w gabinecie - nie można pozwolić zasnąć w samochodzie w drodze do Centrum Sinapso
UWAGA !!! Dziecko nie może zasnąć nawet na moment np. w samochodzie w drodze do pracowni EEG!!!
Dziecko przed badaniem w śnie - musi być w czuwaniu, nie może nawet się zdrzemnąć.
Dziecko może na badaniu mieć własna poduszkę, ulubioną przytulankę,
BADANIE EEG , VIDEO EEG W DOMU U PACJENTA
Na życzenie Naszych pacjentów, wykonujemy badania wyjazdowe w warunkach domowych.
Dlaczego badanie EEG przeprowadzone w domu u pacjenta jest bardziej efektywne niż badanie w gabinecie?
Badania EEG przeprowadzane w domu pacjenta mają kilka istotnych zalet w porównaniu do tych wykonywanych w gabinecie:
1. Naturalne środowisko: Badanie w domu pozwala na ocenę aktywności mózgu w naturalnym środowisku pacjenta, co może być szczególnie ważne, gdy objawy neurologiczne manifestują się lub nasilają w warunkach domowych.
2. Minimalizacja stresu: Wizyta w placówce medycznej może być stresująca, co może wpływać na wyniki badania. Przeprowadzenie badania w domu minimalizuje ten stres, co jest szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami lękowymi, małych dzieci oraz osób z ograniczeniami ruchowymi.
3. Lepsza obserwacja objawów: Badanie w domowym otoczeniu umożliwia dokładniejszą obserwację i rejestrację objawów, które mogą nie wystąpić w warunkach klinicznych.
4. Dostępność dla pacjentów z ograniczeniami mobilności: Badanie EEG w domu jest szczególnie wskazane dla pacjentów z ograniczeniami mobilności, takich jak osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, leżące, po amputacjach, a także tych, które poruszają się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
5. Komfort i wygoda: Badanie w domu jest wygodniejsze dla pacjentów, którzy mogą czuć się bardziej komfortowo w swoim własnym otoczeniu.
W Centrum Sinapso wykonujemy badania EEG wyjazdowe w miejscu zamieszkania pacjenta oraz w naszych gabinetach w godzinach wieczornych lub nocnych.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Badanie EEG Video EEG wykonujemy u Pacjentów w każdym wieku, również u dzieci i niemowląt. Aby rozładować stres związany z badaniem:
- Badania wykonywane są w wygodnym rozkładanym fotelu w pozycji półleżacej lubna łóżku w pozycji leżącej.
- Mamy noworodków i niemowlaków mają możliwość komfortowo nakarmić dziecko podczas badania.
- Pacjenci mają do dyspozycji maskotki i zabawki odwracające ich uwagę i rozładowujące stress. Mogą przynosić własne poduszki, kołderki, zabawki aby czuli się komfortowo.
- Podczas badania w gabinecie dziecku może towarzyszyć rodzic, który w razie potrzeby może je przytulić poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
- W przypadku badania w czuwaniu – dzieci mają do dyspozycji możliwość oglądania bajek i filmów umożliwiających odwrócenie ich uwagi i zmniejszyć napięcia mięśniowe i ruchliwość
- Badanie w zasypianiu i we snie u dzieci wykonujemy zgodnie z ich naturalnym rytmem dobowym w godzinach wieczornych i nocnych w domu u pacjenta lub w
gabinecie.